امروز : 13 تیر 1401

اهداف کنگره شهید محراب آیت الله مدنی

علما در اسلام جایگاهی رفیع و ارزشمند دارند و عالم واقعی، جانشین پیامبر (ص) در تبلیغ دین و اجرای احکام الهی است. وجود چنین تعالیم نورانی در دین مبین اسلام، باعث شده تا تاریخ اسلام در هر عصری شاهد وجود عالمانی وارسته باشد که نه تنها علم آن‌ها، چراغ روشن راه مردم بوده بلکه لحظه‌لحظۀ زندگی ایشان و رفتار و کردار و گفتارشان سرمشق انسان‌‌‌‌‌های حقیقت‌طلب و خداجو قرار گرفته است

به شهادت تاریخ، در تمام قیام‌ها و جنبش‌هایی که از آغاز غیبت کبری تاکنون علیه ستم صورت گرفته، یک یا چند عالم شیعه، رهبری قیام‌ها را بر عهده داشته‌اند و یا در آن قیام‌ها نقش‌آفرین بوده‌اند و تا پای جان ایستاده‌اند. ازجمله نقش میرزا کوچک خان (که خود یک طلبه علوم دینی بود) در نهضت جنگل، شیخ محمد خیابانی در قیام تبریز، میرزای شیرازی در نهضت پر شکوه تحریم تنباکو، آیت‌الله کاشانی در نهضت ملی شدن صنعت نفت، شهید آیت‌الله سید حسن مدرس در مبارزه طولانی‌مدت علیه رضاخان و ... و بالاخره نقش حضرت امام خمینی (ره) که انقلاب اسلامی ایران توسط ایشان به پیروزی رسید و در دوران دفاع مقدس، هدایت، مدیریت و پیروز گردید.

حضرت امام خمینی(ره) در این مورد می‌فرمایند: «روحانیون مبارز و متعهد اسلام، همیشه پیشتاز و سپر بلای مردم بوده‌اند. بر بالای دار رفته‌اند و محرومیت‌ها چشیده‌اند. زندان‌ها رفته‌اند و اسارت‌ها و تبعیدها دیده‌اند و بالاتر از همه، آماج طعن‌ها و تهمت‌ها بوده‌اند و در شرایطی که بسیاری از روشنفکران در مبارزه با طاغوت به یأس و ناامیدی رسیده بودند، روح امید و حیات را به مردم برگرداندند و از حیثیّت و اعتبار واقعی مردم دفاع نموده‌اند و هم‌اکنون نیز در هر سنگری از خطوط مقدم جبهه گرفته تا مواضع دیگر در کنار مردمند و در هر حادثه غمبار و مصیبت آفرینی، شهدای بزرگواری را تقدیم نموده‌اند».

از سوی دیگر در کالبدشکافی تعاریف انقلاب به مؤلفه‌هایی نظیر دگرگونی بنیادین و ساختاری، تغییر نهادها، جابه‌جایی نخبگان، خشونت و بی‌نظمی بر می‌خوریم که بر اساس تحلیل انقلاب‌‌‌‌‌های جهان، در تعریف انقلاب جای گرفته‌اند. وقوع انقلاب اسلامی ایران که یکی از بزرگ‌ترین پدیده‌‌‌‌‌های تاریخ در قرن بیستم بوده و در زمره مهم‌ترین جنبش‌‌‌‌‌های سیاسی ـ اجتماعی به شمار می‌آید، تعاریف موجود و نظریه‌‌‌‌‌های انقلاب را به چالش کشید و بدین‌سان انقلاب اسلامی ایران که از سرچشمه زلال اندیشه سیاسی اسلام سیراب می‌شد، توانست پیام اصلی انقلاب ایران را به گوش همه مردم جهان برساند.

در بخش متغیر‌‌‌‌های مؤثر می‌توان مهم‌ترین متغیر‌‌‌‌های این انقلاب را، حضور سیاسی روحانیان در عرصه مبارزات سیاسی و تأثیر آن‌ها در شکل‌گیری مبانی فکری مردم، امواج فکری و ایدئولوژیکی اسلام، ظهور تعاریف جدید از اسوه‌ها و الگو‌‌‌‌های اسلامی و حضور گسترده مردم در چارچوب یک ایدئولوژی جدید اسلامی دانست. تحولات موجود در این متغیرها در بستر اسلام شیعی متحقق شد. تشیع در بستر تاریخی با کمک به مفاهیم بنیادین، همچون امامت، جهاد و شهادت و تولی و تبری تا به امروز توانسته است تحولات بنیادین در اندیشه و عمل را موجب گردد. از دیدگاه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) انقلاب اسلامی خصوصیات منحصربه‌فردی دارد که آن را از دیگر انقلاب‌‌‌‌‌های جهان ممتاز می‌سازد و مفهوم جدیدی از انقلاب به دست می‌دهد. برخی از این خصوصیات ازنظر خلف صالح معمار بزرگ انقلاب اسلامی از این قرارند:

1 ـ برخورداری از پشتوانه عظیم فلسفه و فقه و معارف شیعه در طول هزار سال،

2 ـ انقلاب اجتماعی همه‌جانبه همراه با تحول بنیادین در زندگی انسان‌ها،

3 ـ استواری بر پایه فرهنگ و اعتقاد و ایمان در مراحل اوج‌گیری و سازندگی انقلاب،

4 ـ بهره‌مندی از رویکرد ارزشی و هدف‌گیری اصلاح مفاسد جهانی و بشری،

5 ـ حاکم سازی فرهنگ توحیدی به‌جای فرهنگ الحادی و استبدادی،

6 ـ شکل‌گیری بر مبنای نظم و انضباط انقلابی.

7- پایه‌ریزی بر مبنای خط سرخ عاشورایی و فرهنگ ناب شهادت

با توجه به این خصوصیات است که انقلاب اسلامی دارای یک تفسیر اسلامی و الهی بوده و به معنی زنده کردن دوباره اسلام است. همان‌گونه که مشخص است و در دیدگاه‌‌‌‌‌های مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) نیز مطرح است ساختاری که اندیشه امام خمینی (ره) در آن قالب متبلور شد ماحصل هزار سال فعالیت و کوشش علمی علمای اسلام و شیعه بود و مردم هم به دلیل همین پشتوانه تاریخی و پیوندی ناگسستنی با روحانیت بود که تا پای جان و نثار خون خود با این انقلاب همراه شدند.

بدیهی است که در واقعه‌ای با این عظمت هم چون انقلاب اسلامی، تنها یک شهر یا منطقه‌ی جغرافیایی خاص دخیل نبود، بلکه تمام مناطق و شهر‌‌‌‌های ایران به سهم خود در این واقعه‌ی عظیم نقش داشتند چراکه این رویداد به‌یک‌باره پدید نیامد، بلکه در یک بستر تاریخی شکل گرفت و رشد یافته است و ایران و مردمش در مقاطع گوناگون تاریخ این مرزوبوم، همواره نقشی ارزنده و حساس بر دوش داشته‌اند ازجمله، در دوران شکل‌گیری انقلاب شکوهمند اسلامی، این کشور برگ‌‌‌‌‌های درخشانی از مبارزات بیداری مردان و زنان مسلمان را رقم زده است و فرهنگ حاکم بر این خطه فرهنگی برگرفته از ارزش‌‌‌‌‌های دینی و اعتقادی است و به‌حق عنوان ام القرای جهان اسلام شایسته این دیار است.

اما آنچه که به واقع باعث رشد و توسعه این فرهنگ در ایران اسلامی شده است بی‌شک حضور روحانیون با اخلاص و شجاع و متقی بوده است چراکه مردم ایران از انقلاب مشروطیت تا پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری روحانیون مخلص و شجاع خویش همچون شیخ فضل‌الله نوری، میرزای شیرازی، آیت‌الله کاشانی و امام خمینی دائماً در مسیر مبارزه با ظلم و استبداد بودند.

به گزارش پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی پس از پیروزی انقلاب، که دشمنان این ملّت تمام تلاش خود را برای سرنگونی نظام اسلامی ایران بکار بستند و با تبلیغات مسموم و تحریم اقتصادی و بالاخره جنگ تمام‌عیار هشت‌ساله سعی در خشکاندن نهال نوپای انقلاب داشتند. یکی از نهاد‌‌‌‌های اصلی تشریح و تبیین مبانی انقلاب اسلامی سنگر نماز جمعه و به‌صورت مشخص امامان جمعه بودند که با هوشیاری ایشان و ملت غیور ایران، هیچ‌یک از این نقشه‌ها کارساز نیفتاد و در راه این مبارزه البته علمای بزرگی با اقتدا به امیرالمؤمنین علیه‌السلام و با نثار خون پاک خویش روشنی‌بخش این مسیر شدند که امروز از آن‌ها به‌عنوان شهید مدنی نام برده می‌شود.

آیت‌الله سید اسدالله مدنی، شهید محراب و شهید راه نماز، که به‌حق باید گفت از اولین پیشگامان مبارزه با ظلم و ستم پهلوی بود. اگرچه سال‌هایی از شهادت شهید محراب می‌گذرد اما هنوز بررسی زندگانی ایشان و تبیین ویژگی‌‌‌‌‌های برجسته و اخلاقی ایشان، گام مهمی در ترویج ارزش‌‌‌‌‌های الهی به شمار می‌رود و می‌تواند برای جوانانی که سال‌‌‌‌‌های نخستین انقلاب اسلامی و حماسه و عرفان این استوانه‌‌‌‌‌های وارسته اخلاق را درک نکرده‌اند، جذاب، شنیدنی و تأثیرگذار باشد.

حال امروز با توجه به اینکه دشمنان در طرحی نو و از طریق تهاجم فرهنگی به مصاف ملت انقلابی و متدین ایران آمده‌اند و با کمال تأسف دشمنان در این مصاف تا حدودی به مقاصد ننگین خویش دست یافتند باید مسأله تهاجم فرهنگی را جدی تلقی کرد و با شناخت همه‌جانبه و عمیق آن، به رویارویی و مبارزه اصولی با آن پرداخت. بی‌شک یکی از بهترین راه‌‌‌‌‌های مبارزه با این تهاجم سخت بازگشت به ریشه‌ها و گسترش فرهنگ ناشی از این ریشه در بین آحاد مردم است. چراکه دشمنان نیز دقیقاً همین ریشه را نشانه گرفته‌اند و همان‌گونه که ذکر شده ریشه انقلاب اسلامی در نهضت دینی و تأسی مردم به این نهضت است؛ بنابراین با نگاهی به نهضت دینی و کارکرد‌‌‌‌های آن می‌توان قدم بسیار بزرگی در راه حفظ آرمان‌‌‌‌‌های انقلاب اسلامی و مبارزه با تهاجم فرهنگی برداشت. در همین راستا بی‌شک یکی از بهترین برنامه‌‌‌‌‌های زنده نگه‌داشتن آرمان‌‌‌‌‌های دینی و اصیل زنده نگه‌داشتن یاد علما و عرفا و به‌ویژه شهدای عزیز این راه است که چراغ هدایت مردم در ایام مبارزات و سپس تکوین انقلاب اسلامی بودند و هستند.

اهداف کنگره شهید محراب، آیت‌الله سید اسدالله مدنی (ره)

هدف کلی:

 • حفظ و نشر ارزش‌‌‌‌‌های دینی و انقلابی با تأسی از انقلاب اسلامی و تجلیل از مقام عرفانی و اخلاقی، علمی و انقلابی شهید مدنی

اهداف جزئی:

 • تجلیل و گرامیداشت یاد شهید مدنی

 • تقویت بینش دینی و سیاسی جامعه

 • معرفی الگو‌‌‌‌های مناسب برای جوانان و آحاد مردم

 • بررسی و معرفی ابعاد شخصیت عرفانی، اخلاقی، علمی و انقلابی شهید مدنی

 • تبیین اندیشه انقلابی شهید مدنی خصوصاً همراهی و تبعیت ایشان از ولی‌فقیه به ویژه حضرت امام خمینی(ره)

مخاطبین کنگره شهید محراب

 • مخاطبان این همایش با توجه به اهداف همایش و نیز جامعه هدف در دو بخش خواهند بود که عبارت‌اند از:

الف) مخاطبین علمی و تخصصی

 • اساتید و طلاب علوم دینی و حوزوی

 • اساتید و دانشجویان رشته‌‌‌‌‌های علوم اسلامی و عرفانی و معارف

 • اساتید و دانشجویان

 • اندیشمندان و جامعه شناسان

 • مسئولین و مدیران دولتی و غیردولتی

ب) سایر مخاطبین

 • جوانان و فعالان فرهنگی

 • روحانیون و سخنرانان و مبلغین دینی

 • متولیان سازمان‌‌‌‌‌های مردم نهاد فعال در عرصه فرهنگی

 • اصحاب رسانه و فعالان رسانه‌ای

 • فعالان فرهنگی

محور‌‌‌‌های فراخوان مقالات کنگره ملی شهید محراب آیت‌الله مدنی(ره)

الف) زندگی و شخصیت عرفانی و اخلاقی:

 • خاندان، محیط تربیتی، تحصیل و...

 • سیره و سبک زندگی شهید مدنی (زهد، ساده زیستی، مردم‌داری و...)

 • نقش تفکر عرفانی در شکل‌گیری شخصیت شهید مدنی

ب) شخصیت اجتماعی و سیاسی:

 • جایگاه ولایت‌فقیه در اندیشه و رفتار شهید مدنی

 • نقش‌آفرینی شهید مدنی در پیدایی و پویایی انقلاب اسلامی

 • جایگاه اجتماعی و انقلابی شهید مدنی در شهر همدان و سایر شهرها

 • نقش شهید مدنی در پایه‌گذاری نهاد‌‌‌‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و خدماتی

 • شهید مدنی و رویارویی با جریان‌‌‌‌‌های انحرافی و فرقه‌‌‌‌‌های ضاله

ج) بخش علمی:

 • جایگاه و نقش شهید مدنی (ره) در حوزه‌‌‌‌‌های علمیه(نجف، قم و...)

 • ابعاد شخصیت علمی شهید مدنی(ره)(اساتید، شاگردان و دروس)

 • نقش الگویی شهید مدنی در تربیت اخلاقی وانقلابی طلاب علوم دینی

 • نقش حوزه‌‌‌‌‌های علمیه در صیانت از دین و باورها و جلوگیری از انحرافات در جامعه اسلامی

د) نماز جمعه و شهدای محراب

 • بازنمایی هویت نماز جمعه به عنوان یکی از مهم‌ترین نهاد‌‌‌‌های جریان ساز در نظام جمهوری اسلامی

 • واکاوی سیره و روش مدیریتی شهدای محراب در جایگاه امامت جمعه و نمایندگی ولی‌فقیه در جریان‌ها و رویداد‌‌‌‌های مهم پس از انقلاب اسلامی

ه) بخش جنبی

 • خاطرات

 • تصاویر

 • اسناد

 

کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *